Co z nauką w szkole średniej za granicą w warunkach pandemii 2021? Jak brexit wpłynął na możliwości nauki w Wielkiej Brytanii?
Pandemia SARS-COV2 zmieniła zasadniczo ofertę edukacyjną szkół średnich za granicą. Pozostają dotychczasowe programy nauczania: matura międzynarodowa IB, matura w systemie brytyjskim GCSE, matura w systemie amerykańskim AP, matura francuska. Ze względów sanitarnych i zdrowotnych obecnie możemy rekomendować szkoły prywatne i państwowe z kampusami. Matury IB i GCSE są najbardziej cenione i przydatne w dalszej edukacji na wiodących uczelniach w świecie.
Wszystko to pozostaje wciąż aktualne. Znaczącą zmianą jest jeszcze większa indywidualizacja. Znalezienie i dopasowanie szkoły i ucznia wymaga więcej pracy i zwykle potrzeba więcej czasu.
Szkoły prywatne w kampusach z internatami i obiektami sportowymi (boiska, hale, baseny) funkcjonują w zmienionym porządku / reżimie. Zapewnione są właściwe warunki – często bardziej restrykcyjne niż w kraju. Wszystko jest podporządkowane zdrowiu i bezpieczeństwu. Wymagania programu nauki są realizowane. Zajęcia pozalekcyjne: rozmaite sporty, zespoły muzyczne, teatralne są realizowane.
Brexit utrudnił zasadniczo podejmowanie nauki w średnich szkołach w Wielkiej Brytanii przede wszystkim ze względu na nowe wymagania formalne oraz zwiększenie kosztów – od opłat wizowych do dostępu do stypendiów i ulg finansowych. W rezultacie racjonalnym jest rozpatrywanie nauki w szkołach na kontynencie.
Szkół państwowych z kampusami jest niewiele. Możliwe są pobyty całoroczne lub dwuletnie – zależnie od wybranego rodzaju matury. Także pobyty krótsze – 1 semestr, 1 miesiąc, kilka tygodni.
Aktualne są obecnie również oferty programów przygotowawczych: do nauki w szkole średniej oraz do studiów uniwersyteckich. Najczęściej trwają 1 rok, możliwe także 1 semestr. Zapewniają wdrożenie do nowej metodyki samodzielnej nauki, sprawdzenie własnych możliwości i talentów, pozwalają zweryfikować kierunki dalszej nauki.
Uwzględniając powyższe oraz zmiany programów nauczania klas 6-8 (w stosunku do poprzednich klas 7-9), odpowiednio do możliwości finansowych warto – uwzględniając warunki zmienione pandemią SARS-COV2 – rozpatrywać naukę w szkole średniej za granicą.
Polecamy także:
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera!